Akcja antysmogowa – zajęcia profilaktyczne

Kategoria: Aktualności
Dodano: 17 lutego 2020 - 15:18

Smog jest zmorą wielu miast w Polsce i na świecie. Niska jakość powietrza jest bardzo niebezpieczna zarówno dla ludzi, zwierząt jak i dla całego środowiska, wystarczy wspomnieć katastrofę z 1952 r. kiedy to smog doprowadził do śmierci około 4 tys. Londyńczyków. Najbardziej jednak na negatywne działanie smogu narażone są dzieci. Badania naukowe dowodzą, iż zanieczyszczone powietrze znacząco wpływa na zdrowie i może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu. Dzieci mają coraz większe problemy z pamięcią i koncentracją. W zastraszającym tempie wzrasta ilość dzieci, u których występują stany depresyjne i odczuwanie niepokoju. Okazuje się również, że w testach inteligencji dzieci osiągają znacznie niższe wyniki niż ich rówieśnicy, którzy oddychają czystym powietrzem.

Smog nie jest zjawiskiem, które pojawiło się nagle; działalność człowieka na przestrzeni lat spowodowała znaczne zanieczyszczenie powietrza. Straż Miejska regularnie kontroluje jakość powietrza i dokłada wszelkich starań by zminimalizować zagrożenie. Niestety wiedza i świadomość mieszkańców w zakresie jakości powietrza jest jeszcze niewystarczająca w związku z tym, Straż Miejska wraz z przedstawicielką Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Tomaszowie Maz. prowadzi prelekcje w szkołach podstawowych aby zmieniać złe nawyki i zachowania wśród młodych ludzi. W czasie krótkich pogadanek dzieci dowiadują się dlaczego proste, codzienne zachowania są tak ważne, jakie są przyczyny i zagrożenia jakie niesie za sobą smog. Uczniowie mają okazję dowiedzieć się jak poważne skutki dla organizmu wywołuje niska jakość powietrza jakim oddychamy oraz jakie działania zapobiegają powstawaniu smogu.

Jako pierwsze w prelekcji wzięły udział Szkoły Podstawowe nr 1, 3, 6 i 9. Dzieci czynnie brały udział w zajęciach co pozwoliło połączyć przyjemne zajęcia z pożyteczną wiedzą.