Hulajnogi elektryczne – czy to jest bezpieczne??

Dodano: 29 marca 2021 - 15:57

Elektryczne hulajnogi szturmem podbiły nie tylko ulice polskich miast ale również serca użytkowników w każdym wieku. Na czym polega fenomen tego środka transportu?

Klasyczna hulajnoga dobrze znana nam z czasów dzieciństwa, często kojarzona z zabawą i beztroską ewaluowała w sprzęt hybrydowy napędzany energią elektryczną. Stworzona została jako alternatywny środek transportu dla samochodu czy roweru wzbudza jednak bardzo wiele emocji. Choć w polskich metropoliach wybierany jest coraz częściej, technologia zdaje się rozwiązywać wiele problemów generuje tym samym inne kłopoty – te, z którymi muszą zmierzyć się piesi.

Niestety prawo drogowe jest w tym kontekście bardzo niejasne gdyż nie reguluje hulajnóg żadnymi przepisami, póki co nie jest nawet zdefiniowana przez kodeks drogowy. Użytkownicy tego środka transportu są klasyfikowani jako piesi mimo, że poruszają się z prędkością pięciokrotnie wyższą niż osoba spacerująca w tym samym kierunku.

O hulajnogach elektrycznych stało się głośno nie tylko ze względu na popularność ale również z powodu coraz częstszych wypadków, których liczba ciągle wzrasta. Sonda przeprowadzona przez Dziennik Gazetę Prawną wskazuje, że do szpitali trafia coraz więcej osób, które uczestniczyły w stłuczce z e-hulajnogą i co ciekawe zazwyczaj są to osoby poruszające się piechotą a nie sami kierujący. Urazy powstałe w takich zdarzeniach są bardzo poważne i niejednokrotnie wymagają zabiegów chirurgicznych. Niestety elektryczne hulajnogi stały się również kuszącym środkiem transportu dla osób lubiących poimprezować. Nie wymaga on bowiem wysiłku jednak dla osoby pod wpływem alkoholu jest niemałym wyzwaniem i jest wyjątkowo niebezpieczny. Jazda pod wpływem alkoholu niesie za sobą nie tylko skutki prawne ale może również doprowadzić do bardzo poważnych urazów.

Drodzy mieszkańcy prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności użytkując ten środek transportu – używajcie kasków, ochraniaczy i pamiętajcie, że osoby spacerujące chodnikiem zawsze mają pierwszeństwo. Spacerując pamiętajcie, że chodnikiem poruszają się również użytkownicy hulajnóg i zachowajcie szczególną ostrożność.