Hulajnogi elektryczne – nowe przepisy!

Dodano: 13 lipca 2021 - 12:34

Jak już wcześniej wspominaliśmy elektryczne hulajnogi szturmem podbiły nie tylko ulice polskich miast ale również serca użytkowników w każdym wieku. Na czym polega fenomen tego środka transportu?

Hulajnoga elektryczna nie jest w rzeczywistości żadnym fenomenem gdyż zastosowano w niej jedynie baterię oraz kilka przycisków pozwalających na jazdę i hamowanie. Sposób obsługi zazwyczaj wygląda podobnie, użytkownik potrzebuje aplikacji na smartfona i aktywnej karty kredytowej. Wypożyczenie sprzętu odbywa się poprzez zeskanowanie kodu QR za pomocą aparatu w telefonie – zakończenie przejazdu to natomiast przesunięcie jednego z suwaków na ekranie. Proces płatności odbywa się w tle, bezpośrednio z podpiętej do aplikacji karty kredytowej. Każda z firm, która oferuje e-hulajnogi dąży do tego by cały proces był na tyle prosty aby każdy mógł z niej skorzystać, nawet osoby, które nie orientują się w nowych technologiach. Niestety problemy pojawiają się później…

Hulajnogi elektryczne od 20 maja br. są objęte nowymi przepisami. Oznacza to, że według prawa ich użytkownicy nie są już pieszymi i będą musieli ustępować im pierwszeństwa. Na hulajnodze elektrycznej należy poruszać się drogami rowerowymi i pasami ruchu dla rowerów jeżeli takich nie ma, to na chodniku trzeba zachować szczególną ostrożność i prędkość poruszania się osoby pieszej, która zawsze na chodniku ma pierwszeństwo. Limit prędkości dla hulajnóg elektrycznych wynosi 20 km/h. Użytkownicy tego środka transportu mogą również jeździć ulicą tylko i wyłącznie wtedy gdy jest na niej ograniczenie prędkości do 30km/h i jednocześnie nie ma ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów oraz chodnika.

Ustawodawca określił też sposób, w jaki użytkownicy zobligowani są pozostawiać hulajnogi po zakończeniu jazdy – będzie można je pozostawiać tylko w miejscach do tego wyznaczonych, jeśli natomiast takich miejsc nie ma, hulajnogi muszą być ustawiane na chodniku jak najdalej od krawędzi jezdni, równolegle do niej. D           Dodatkowo, aby korzystać z hulajnóg elektrycznych lub urządzeń transportu osobistego, trzeba mieć ukończone 10 lat oraz posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii A1, B1, AN lub T. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą korzystać z ww. urządzeń w pobliżu miejsca zamieszkania tylko i wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Osoby pełnoletnie takich uprawnień nie muszą posiadać.

Przypominamy, że nie można prowadzić hulajnogi w stanie nietrzeźwości, przewozić na niej zwierząt czy przedmiotów, nie można również przejeżdżać hulajnogą przez przejścia dla pieszych.

Wprowadzono też mandaty, za jazdę hulajnogą po alkoholu od 300 do 500 złotych, a za korzystanie z telefonu podczas jazdy – 200 zł.

Nowe definicje obowiązujące od 20 maja 2021 r.

Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. Przez urządzenie wspomagające ruch należy zatem rozumieć m.in. rolki, wrotki, deskorolki, hulajnogi i inne urządzenia lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, napędzane siłą mięśni osoby poruszającej się Tym urządzeniem.

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe;

Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe; Do takich urządzeń będziemy zaliczać np. deskorolki elektryczne, elektryczne urządzenia samopoziomujące itp.

Drodzy mieszkańcy prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności użytkując ten pojazd – wskazane jest również używanie kasków i ochraniaczy. Pamiętajcie, że osoby spacerujące chodnikiem zawsze mają pierwszeństwo. Spacerując pamiętajcie, że chodnikiem poruszają się również użytkownicy hulajnóg, deskorolek i łyżworolek zachowajcie więc szczególną ostrożność.