Kąpiel w fontannie – zabawa czy zagrożenie?

Kategoria: Aktualności
Dodano: 24 maja 2018 - 15:38

Fontanny na placu T. Kościuszki są ozdobą i atrakcją centrum Tomaszowa. Przyciągają przede wszystkim najmłodszych i zachęcają do zabawy i kąpieli. Czy jest to jednak bezpieczna zabawa?

Schładzanie się w fontannie, na przykład ochlapanie wodą, nie jest nielegalne i nie jest traktowane jako kąpiel. Jednak woda znajdująca się w obiegu fontanny nie jest przeznaczona do kąpieli, ani tym bardziej do spożycia! Woda ma obieg zamknięty i nie przechodzi skomplikowanej filtracji, mogą znajdować się w niej zanieczyszczenia, chociażby odchody ptaków. W związku powyższym, głównie ze względów higienicznych, stanowczo odradzamy zarówno kąpiel jak i pojenie zwierząt.

Jeszcze poważniejszym zagrożeniem wydaje się być bieganie po fontannie, co dla dzieci jest oczywiście formą dobrej zabawy. Należy jednak pamiętać, że może dojść do wypadku, tym bardziej, że nawierzchnia jest często mokra i śliska. Innym problemem są częste awarie spowodowane zatykaniem dysz, co również jest częstym elementem zabawy nieświadomych maluchów. Każdy wie, że trudno wytłumaczyć dzieciom zagrożenia, zwłaszcza te wynikające z przyjemnej rozrywki, jednak apelujemy o zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Również w trosce o bezpieczeństwo, przy fontannach umieszczona została tabliczka ostrzegawcza oraz tabliczka informująca o zakazu kąpieli.

Przypominamy, że zgodnie z art. 55. kodeksu wykroczeń, kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.