Straż Miejska przypomina!

Kategoria: Aktualności
Dodano: 13 czerwca 2018 - 15:17

W marcu tego roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Zbliża się sezon wakacyjny, piękna pogoda i długie dni zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu. Wieczorami, w parkach i na ulicach miasta, pojawiają się grupki ludzi z piwami w ręku, a w nocy często odbywają się „plenerowe imprezy”, po których zazwyczaj zostaje wielki bałagan. Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim przypomina, że od 9 marca bieżącego roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, regulująca tzw. picie pod chmurką. Obecnie przepis brzmi następująco:

(art. 14 ust. 2a)

„Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.”

Według zmienionej ustawy nie można więc spożywać napojów alkoholowych w miejscach „ogólnie dostępnych dla każdego”. Do takich miejsc należą również nie zamknięte bramy i klatki schodowe, a także nie ogrodzone tereny prywatne.

Pamiętać należy, że naruszenie tego zakazu jest wykroczeniem z art. 43¹ Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, za które grozi kara grzywny w wysokości 100 złotych.