Strażnicy uratowali czaplę!!

Dodano: 16 lutego 2021 - 20:21

W dniu 12 lutego br. dyżurny SM odebrał zgłoszenie, że przy Skansenie Rzeki Pilicy mieszkaniec Tomaszowa Maz. próbuje udzielić pomocy wychłodzonej czapli siwej. Na miejsce niezwłocznie został wysłany patrol Straży Miejskiej, który potwierdził zdarzenie. Przy skansenie czekał mężczyzna, który przekazał strażnikom wychłodzone zwierzę. Wyziębione zwierzę przekazano pracownikowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM, który przetransportował zwierzę do Leśnego Ośrodka Edukacji i rehabilitacji dzikich zwierząt w Kole.

Czapla siwa to gatunek dużego ptaka wodnego, którego środowiskiem bytowania są płytkie wody przy jeziorach czy rzekach; takim miejscem jest również nasz Rezerwat Niebieskie Źródła. W Polsce jest to gatunek objęty częściową ochroną gatunkową. Czapla siwa jest największą czaplą na terenie naszego kraju, jest ptakiem wędrownym, ze względu jednak na co raz cieplejsze zimy, możemy ją spotkać zimującą na terenach polskich parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.

Drodzy mieszkańcy jeśli znajdziecie zwierzę, które potrzebuje naszej pomocy należy niezwłocznie zawiadomić o tym odpowiednie służby np. Straż Miejską (986). Bardzo niskie temperatury powietrza powodują, że wiele zwierząt takiej pomocy potrzebuje, nie zapominajmy o nich!!