Święto 25. Brygady Kawalerii Powietrznej

Kategoria: Aktualności
Dodano: 3 lipca 2018 - 14:50

Uroczyste obchody święta 25. Brygady Kawalerii Powietrznej odbyły się w dniach 22-23 czerwca, w garnizonie Tomaszów Mazowiecki.

Święto brygady rozpoczęło się w piątek, 22 czerwca, na placu Kościuszki, gdzie odbył się capstrzyk, podczas którego została odprawiona wieczorna msza polowa. Główne uroczystości odbyły się w sobotę na lotnisku w Nowym Glinniku. Podczas obchodów, dowódca brygady płk Adam Marczak dokonał uroczystego otwarcia Sali Tradycji 25 BKPow.  Wręczono wyróżnienia i odznaki żołnierzom oraz pracownikom resortu obrony narodowej. Po wręczeniu wyróżnień odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Następnie odbyła się defilada lądowa i powietrzna pododdziałów.

Uczestnicy obchodów mogli liczyć na wiele atrakcji.  Odbył się m.in. pokaz umiejętności jeździeckich i posługiwania się białą bronią, musztra konna oraz inscenizacja szarży kawaleryjskiej, prezentacja  umiejętności i wyszkolenia żołnierzy w pokazie sztuki walki z bronią,  pozoracji szturmu na obiekt i reakcji na kontakt ogniowy. Uczniowie klas mundurowych zademonstrowali pokaz walki wręcz a ułani, szwoleżerowie i strzelcy konni przeprowadzili wielką rewię kawalerii.

Można było również obejrzeć wystawę sprzętu i wyposażenia kawalerzystów oraz stoiska promocyjne Wojska Polskiego, a także zaprzyjaźnionych służb – Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Na stoiskach czekały atrakcje, przygotowane przede wszystkim dla najmłodszych.

Udział w uroczystościach wzięły liczne delegacje, wśród których byli przedstawiciele jednostek Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim i Łodzi: Sławomir Wieruszewski – komendant tomaszowskiej straży miejskiej oraz zastępca komendanta ds. operacyjnych – Wojciech Płoszaj i naczelnik Wydziału Ogólnomiejskiego łódzkiej straży miejskiej, a także reprezentacja sekcji konnej, również z łódzkiej komendy.

Święto 25. Brygady Kawalerii Powietrznej odbyło się z dużym rozmachem i pomimo kapryśnej pogody, obchody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.