Święto Konstytucji 3 Maja

Kategoria: Aktualności
Dodano: 9 maja 2018 - 15:20

Z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne. Główne obchody miały miejsce w sanktuarium pw. św. Antoniego oraz na placu Kościuszki. 

„W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny…”, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

W Tomaszowie Mazowieckim obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą świętą w sanktuarium św. Antoniego. Po odświętnej liturgii, na placu Kościuszki odbyła się dalsza część uroczystości. W trakcie jej trwania odczytany został Apel Pamięci, a żołnierze kompanii honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oddali salwę honorową. Na maszt wciągnięto flagę i odegrany został hymn państwowy. Następnie, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W imieniu służb mundurowych wieniec złożyli komendanci i dowódcy jednostek: komendant Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim – Sławomir Wieruszewski, dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim – płk. Adam Marczak, zastępca komendanta powiatowego Policji w Tomaszowie Mazowieckim – mł. insp. Wojciech Tatar oraz komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim – starszy brygadier Krzysztof Iskierka.

Na zakończenie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, z udziałem Chóru Miejskiego „Artis Gaudium”oraz pokaz tańców narodowych „Fantazja Polska”, podczas którego wszyscy zebrani mogli wspólnie zatańczyć „Poloneza dla Niepodległej”. Rozstrzygnięty został również konkurs malarski – „1918-2018 – 100 lat Niepodległej”, zorganizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

źródło: http://www.tomaszow-maz.pl