Akcja antynikotynowa

Kategoria: Akcje i działania
Dodano: 29 marca 2019 - 13:48

W poniedziałek, 18 marca, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczął się cykl zajęć profilaktycznych na temat zagrożeń związanych z paleniem wyrobów tytoniowych przez osoby nieletnie. Spotkania prowadzą funkcjonariuszki Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.


Zajęcia skierowane są do uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych. Głównym celem zajęć jest omówienie zagrożeń związanych z paleniem wyrobów tytoniowych, w tym e-papierosów przez osoby nieletnie. Podczas spotkań, przedstawicielki sanepidu uświadamiają uczniów, jakie skutki zdrowotne niesie ze sobą palenie i w jaki sposób wpływa na organizm człowieka. Funkcjonariuszka z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji przestrzega natomiast młodych przed nieprzemyślanymi zachowaniami i przybliża zagadnienia prawne, dotyczące nieletnich, których przyłapano na paleniu wyrobów tytoniowych. Tłumaczy także, że odpowiedzialność za ich zachowanie spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych.
Strażniczka miejska wyjaśnia z kolei podstawowe informacje, dotyczące uzależnień i tłumaczy, jak i dlaczego warto odmawiać, jeżeli ktoś namawia do zapalenia papierosa. Uświadamia także, że odmowa czy rezygnacja z zapalenia lub zażycia jakiejkolwiek substancji psychoaktywnej, wynika z siły i pewności siebie. Nie jest natomiast problemem z dostosowaniem się do grupy, ani nie musi kończyć się wykluczeniem, co więcej może być elementem budowania własnego autorytetu wśród rówieśników.

Uczestniczący w spotkaniach uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem poruszaną problematyką, zadawali pytania i dyskutowali na temat różnych sytuacji, jakie mogą mieć miejsce i z jakimi, być może, będą musieli się kiedyś zmierzyć. Chętni mogli skorzystać również z urządzenia, które mierzy zawartość szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu u palaczy lub u przebywających w otoczeniu palących.

Następne spotkania z uczniami Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 8 odbędą się w kwietniu. Placówki zainteresowanie współpracą ze Strażą Miejską w zakresie profilaktyki bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży prosimy o kontakt pod nr tel. 44 724 28 05