Akcja sprzątania Pilicy

Kategoria: Akcje i działania
Dodano: 10 maja 2018 - 9:57

XI edycja  „Sprzątania rzeki Pilicy” odbyła się 27 kwietnia, na terenie miast i gmin Tomaszów oraz Inowłódz.  Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim po raz kolejny przyłączyła się do akcji.  

Brzegi Pilicy, oraz samo koryto rzeki, pod względem czystości, pozostawia wiele do życzenia, a głównym powodem zanieczyszczenia jest czynnik ludzki. Śmieci pozostawiane są nad rzeką, jak również wrzucane w jej koryto. Dziwi to tym bardziej, że odcinek Pilicy na terenie gminy i miasta Tomaszów, to miejsca cieszące się dużą popularnością wśród chcących wypocząć tomaszowian.

W przedsięwzięciu wzięli udział członkowie Klubu Sportowego Amber, Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim, żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, pracownicy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, uczniowie tomaszowskich szkół podstawowych nr 1 i nr 12 oraz wychowankowie Zespołu Placówek Resocjalizacyjno – Socjoteraputycznych w Goździkowie.

Przed rozpoczęciem prac porządkowych funkcjonariuszka tomaszowskiej straży miejskiej przeprowadziła pogadankę z dziećmi, ze szkół biorących udział w akcji. Celem spotkania z najmłodszymi było poszerzanie świadomości ekologicznej oraz wiedzy o tym, jak wspólnie, na co dzień możemy zadbać o środowisko.

Uczestnicy wiosennego sprzątania zbierali śmieci z wody, na kajakach oraz chodząc wzdłuż  brzegów. W ciągu akcji zebrano kilkadziesiąt worków śmieci o pojemności 100 litrów.

Akcja rozszerzona była o sprzątanie rzeki Wolbórki. Kajakarze czyścili rzekę na odcinku od parku Bulwary do ujścia do Pilicy.

Inicjatorem i organizatorem akcji jest Klub Sportowy Amber z Tomaszowa Mazowieckiego. Partnerami przedsięwzięcia są Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, amber.travel i grupa Eneris. Partnerzy medialni to Radio Fama, TiT.