Bezdomność w naszym mieście

Kategoria: Aktualności
Dodano: 22 lutego 2021 - 11:55

Zjawisko bezdomności w naszym mieście ma charakter stały, wielu osobom udaje się pomóc jednak liczba bezdomnych nie zmniejsza się. Bezdomność jest problemem trudnym i złożonym, dotyczy wszystkich społeczeństw zarówno bogatych jak i biednych. Droga do bezdomności większości z nas wydaje się tak odległa, że nawet o niej nie myślimy a czasami bardzo niewiele potrzeba aby ulica stała się domem.

Tomaszowscy strażnicy miejscy znają wiele smutnych historii, historii życia osób bezdomnych, którym niosą pomoc. Są to historie tragiczne, często spowodowane złożoną sytuacją życiową. Setki przejechanych kilometrów, niezliczona

liczba kontroli pustostanów, altanek, śmietników, miejsc, które mogą dawać schronienie przed zimnem; godziny spędzone na mrozie, dowożenie gorących napoi, zbiórka odzieży. To nasza strażnicza, zimowa codzienność. Strażnicy pomagają cały rok ale to okres jesienno- zimowy jest okresem wzmożonych działań. Pomoc w powrocie do normalnego życia to dla strażników wielkie wyzwanie i odpowiedzialność a jeśli daje efekt – wielka radość. Noclegownia i ogrzewalnia działające na terenie naszego miasta to najczęstsze miejsca do których funkcjonariusze przewożą osoby bezdomne i potrzebujące. W sytuacjach zagrożenia życia wzywane jest pogotowie ratunkowe. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje pomoc w wyjściu z bezdomności; po przeprowadzeniu wywiadu pracownik MOPS pomaga w uzyskaniu odpowiednich świadczeń. Bezdomni mogą liczyć np. na gorący posiłek czy pomoc psychologiczną. Pomoc osobom bezdomnym to nie tylko obowiązki wynikające z realizowanych zadań służbowych, często funkcjonariusze są tak bardzo zaangażowani w swoje działania, ze nawet w wolnym czasie robią wszystko by osobom bezdomnym żyło się lepiej. Organizują zbiórki ciepłych ubrań czy prowiantu dla osób bezdomnych.

Drodzy tomaszowianie prosimy, jeśli zobaczycie osobę leżącą reagujcie, nie przechodźcie obojętnie bowiem życie ludzkie ma wartość najwyższą! Nie oceniajcie gdyż nie wiecie jaką historię noszą Ci ludzie w swoich sercach! Pomagajcie zwłaszcza teraz gdy temperatura jest poniżej zera!