Im mniej dymisz, tym taniej ogrzewasz!

Kategoria: Akcje i działania
Dodano: 13 lutego 2019 - 9:03

Tomaszowska straż miejska wzięła udział w akcji antysmogowej, która odbyła się w sobotę, 9 lutego na pl.Kościuszki.

Strażnicy zaprezentowali mieszkańcom pokaz multimedialny na temat zanieczyszczeń powietrza, spowodowanych spaleniem śmieci, przypominali czego nie można spalać w piecach, informowali w jaki sposób, i na jakich zasadach odbywają się kontrole przydomowych palenisk, a także demonstrowali badanie wilgotności drewna specjalnym przyrządem i tłumaczyli, jak zbyt duża wilgotność spalanego drewna wpływa na zadymienie.

Metodę poprawnego i ekonomicznego spalania zaprezentował mistrz kominiarski i wiceprezes Krajowej Izby Kominiarskiej – Tomasz Rusek.

Akcja miała na celu  uświadomienie tomaszowskiej społeczności, jak duży wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza ma codzienna aktywność ludzi, zwłaszcza sposób ogrzewania gospodarstw domowych. Uczestnicy wydarzenia mogli się przekonać, jak korzystny dla środowiska i ludzi jest prawidłowy sposób rozpalania w piecu.

W ramach pokazu, w dwóch piecach rozpalono ten sam węgiel, w jednym surowiec spalany był od dołu, w drugim od góry. W pierwszym przypadku z komina leciał bury dym, w drugim natomiast spaliny były niemal przezroczyste .

Palenie od góry to nie tylko mniej zanieczyszczeń, ale również czysta ekonomia, pozwala bowiem ograniczyć zużycie węgla nawet o 30 procent, przy znacznej eliminacji emisji trujących gazów, które powstają podczas jego spalania.

W trakcie pokazu można było uzyskać informacje o alternatywnych sposobach ogrzewania i warunkach uzyskania dotacji z rządowego programu Czyste Powietrze.

Organizatorem akcji był portal kominiarskie.com oraz Urząd Miasta i Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim.