Informator dla rowerzystów

Kategoria: Informator drogowy
Dodano: 16 października 2018 - 8:55

W co powinien wyposażony być rower? Kiedy rower musi mieć włączone światła? Czy na jazdę rowerem potrzebne są uprawnienia? Jeśli nie znacie odpowiedzi na te pytania, to zachęcamy do czytania!

W co powinien wyposażony być rower?

Pamiętajmy, że po drogach publicznych możemy poruszać się tylko sprawnym i odpowiednio wyposażonym rowerem. Warto zapoznać się z treścią Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Według powyższego aktu prawnego, obowiązkowe wyposażenie powinno zawierać między innymi:

1. co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem – czyli np. lampka przednia na baterie, lub dynamo,

2. co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe,

3. co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem,

4. kierunkowskazy – jeśli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką,

5. dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,

6. co najmniej jeden skutecznie działający hamulec.

Kiedy rower musi mieć włączone światła?

Rowerzysta, w przeciwieństwie do kierowcy samochodu, nie musi mieć włączonych świateł w dzień. Musi je włączyć w czasie od zmierzchu do świtu, a także w tunelu. Nie musimy mieć zamontowanych świateł na rowerze, wtedy gdy nie jest ono wymagane. Nie dotyczy to światła odblaskowego, tylnego, o barwie czerwonej, które musi być zamontowany na stałe.

 

Czy na jazdę rowerem potrzebne są uprawnienia?

Aby poruszać się po drogach publicznych bez uprawnień musimy być pełnoletni. Jeśli nie ma się ukończonego 18 roku życia, należy zdobyć uprawnienia na rower, czyli zdać egzamin na kartę rowerową, albo uzyskać uprawnienia na prowadzenie pojazdów osobowych (kat. B) Brak wymaganego dokumentu uprawniającego do kierowania rowerem jest wykroczeniem z art.94§1 w zw. z art. 87 ust. 1 i ust. 3 pkt 1, za które grozi mandat karny w wysokości 100 zł. Warto jednak podkreślić, że odpowiedzialności za tego typu wykroczenie nie ponoszą osoby, które nie ukończyły jeszcze 17 lat. Odpowiedzialność jednak ponoszą rodzice bądź opiekunowie dzieci.

Kursy i egzaminy na kartę rowerową odbywają się przeważnie w szkołach podstawowych. Składają się z części teoretycznej oraz praktycznej. Karta rowerowa jest wydawana dziecku za pisemną zgodą jego rodziców lub opiekuna. Kartę rowerową może uzyskać osoba, która ukończyła minimalny wymagany wiek – 10 lat oraz wykazała się niezbędnymi umiejętnościami. Karta wydawana jest nieodpłatnie.

Po ukończeniu 10 roku życia, młody rowerzysta może poruszać się już tylko po jezdni, poza wyjątkowymi sytuacjami, o których mowa jest w art. 33 ust.5  Kodeksu drogowego, dlatego musi znać przepisy ruchu drogowego.