informator dla rowerzystów

Kategoria: Informator drogowy
Dodano: 18 października 2018 - 14:30

Czy jadąc rowerem można korzystać z telefonu?  Czy jazda rowerem „bez trzymanki” to wykroczenie? Dlaczego przejeżdżając przez przejście dla pieszych trzeba zejść z roweru? Kolejną porcję ważnych informacji znajdziecie w tym artykule. 

Czy jadąc rowerem można korzystać z telefonu?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przepis o zakazie korzystania podczas jazdy z telefonu dotyczy również rowerzystów. Art. 45 ust. 2 pkt 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym brzmi następująco: Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Według definicji Kodeksu drogowego rower to też pojazd. Zakaz ten nie dotyczy tylko rozmowy przez telefon, zabronione jest każde korzystanie z telefonu, np. wysyłanie wiadomości, przeglądanie Internetu.

 

Niestosowanie się do tego zakazu jest wykroczeniem z art.97 Kodeksu wykroczeń, w zw. z art. 45 ust.2 pkt 1, z które grozi mandat karny w wysokości 200 zł.

Czy jazda rowerem „bez trzymanki” to wykroczenie?

Kierującemu rowerem zakazuje się jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach. W innym wypadku rowerzysta narażony jest na utratę równowagi i wywrotkę, co oczywiście może mieć wpływ na bezpieczeństwo kierującego rowerem, jak również bezpieczeństwo innych, korzystających z drogi. Niestosowanie się do tego przepisu jest wykroczeniem z art.90 lub art.97 kodeksu wykroczeń w zw. z art. 33 ust. 2 Prawo o ruchu drogowym, za które grozi mandat karny w wysokości 50 złotych.


Kolejny ważny, ale chyba oczywisty zakaz dotyczy czepiania się pojazdów. Niewątpliwie, jest to bardzo niebezpieczne, zarówno dla rowerzysty, jak również innych uczestników ruchu drogowego. Niestosowanie się do tego zakazu jest wykroczeniem z art.90 lub art. 97 kodeksu wykroczeń w zw. z art. 33 ust. 3 Prawo o ruchu drogowym, za które grozi mandat karny w wysokości 100 zł.

Dlaczego przejeżdżając przez przejście trzeba zejść z roweru?

Nagminnie popełnianym przez rowerzystów błędem jest jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych. Przejeżdżanie w ten sposób jest zabronione. Przejście dla pieszych jest oznakowane białymi pasami i służy pieszym do przekraczania jezdni. Zgodnie z Kodeksem drogowym, rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go. Przepis ten ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa pieszym na przejściu oraz zapobieganie nagłemu wypadaniu rowerzystów przed nadjeżdżające auta. Nie stosując się do tego przepisu popełniamy wykroczenie z art.90 lub art.97 Kodeksu wykroczeń, w związku z art. 26 ust.3 pkt.3 Prawa o ruchu drogowym, za które grozi mandat karny w wysokości 50 zł.

Inaczej jest w przypadku, gdy obok przejścia jest przejazd rowerowy, oznaczony znakami drogowymi

D-6a   lub D-6b oraz poziomym P-11. Na takim przejeździe rowerzysta ma pierwszeństwo przed innym pojazdami.

 

Należy jednak zachować ostrożność, a przede wszystkim, dla swojego własnego bezpieczeństwa, nie wjeżdżać bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd!