Obchody 100-lecia Niepodległości w Tomaszowie Mazowieckim

Kategoria: Aktualności
Dodano: 13 listopada 2018 - 15:34

W niedzielę, 11 listopada na pl. Kościuszki oraz pod pomnikiem Legionistów w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Święto Niepodległości w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęło się uroczystą liturgią w kościele NMP Królowej Polski, przy ul. Słowackiego. Po mszy św., jej uczestnicy przeszli na pl. T.Kościuszki, gdzie odbyła się główna część tomaszowskich obchodów 100-lecia niepodległości, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, Straży Miejskiej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, Straży Pożarnej, Policji, harcerzy, strzelców, młodzieży i dzieci z tomaszowskich szkół oraz mieszkańców. W trakcie uroczystości wręczone zostały awanse oraz nagrody strażnikom miejskim, żołnierzom i strażakom. Za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych oraz właściwą postawę etyczno-moralną i kształtowanie pozytywnego wizerunku Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim nagrody otrzymali funkcjonariusze – st. str. Katarzyna Karczemska oraz st. str. Mariusz Gonera.
Po oficjalnych przemówieniach i wręczeniu wyróżnień odbył się Apel Pamięci z salwą honorową, a w samo południe odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Po wykonaniu hymnu, alejami marszałka Józefa Piłsudskiego przeszła uroczysta defilada. Pod pomnikiem Legionistów Polskich zostały złożone kwiaty.
Oryginalnym elementem tegorocznych obchodów był wielki tort, przygotowany dla mieszkańców miasta przez Tomasza Mazurka. Uroczystości zakończył biało-czerwony Bieg Niepodległości.