Park Bulwary – przepisy i bezpieczeństwo.

Kategoria: Aktualności
Dodano: 30 kwietnia 2019 - 14:24

W piątek, 19 kwietnia został otwarty Park Bulwary nad Wolbórką w Tomaszowie Mazowieckim.  W celu bezpieczeństwa osób i mienia oraz ochrony porządku publicznego, na terenie parku zostało zamontowanych 20 nowoczesnych kamer, które zapewnią dozór przestrzeni, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Tomaszowianie doczekali się kolejnego, pięknego miejsca, w którym będą mogli miło spędzić wolny czas. Projektanci skweru pomyśleli o mieszkańcach w każdym wieku, od malucha do seniora. Na terenie zrewitalizowanych Bulwarów powstały fontanny, plaże krajobrazowe, siłownie zewnętrzne, podesty widokowe, plac zabaw, mini boisko do kosza, oświetlone kładki pieszo-rowerowe, a nawet miejsce pod park linowy. Posadzono ponad 300 nowych drzew, 41 000 krzewów i ponad 30 000 bylin i innych roślin. Nie zapomniano również o rowerzystach. Wzdłuż parku, po obu stronach rzeki ciągną się ścieżki rowerowe, pojawił się także tor do jazdy ekstremalnej na rowerze.

Zapewne każdy tomaszowianin życzył by sobie, aby w zrewitalizowanym parku wszystko było należycie utrzymane, a odpoczynek w tym miejscu był komfortowy i bezpieczny.
Dlatego pamiętajmy, aby przestrzegać przepisów prawa oraz zasad korzystania z dostępnych tam atrakcji.

Przypominamy, że park jest miejscem ogólnie dostępnym, obowiązuje tu więc bezwzględny zakaz picia alkoholu, a złamanie tego przepisu jest wykroczeniem! Niestety, jeszcze przed oficjalnym otwarciem skweru, strażnicy miejscy podejmowali już interwencje, dotyczące spożywania alkoholu, a także zaśmiecania terenu butelkami po spożywanych trunkach.

Wzdłuż Bulwarów, po obu stronach rzeki, wydzielone zostały ścieżki rowerowe, którymi można przejechać przez cały park, nie zsiadając przy tym z roweru i nie stwarzając zagrożenia dla osób pieszych. Apelujemy do rowerzystów, aby poruszali się zgodnie z przepisami i nie stwarzali niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza, że w parku przebywać będzie dużo dzieci oraz osób starszych.

Właścicieli zwierząt uprasza się z kolei o sprzątanie po swoich pupilach. Przy alejkach wystawione są specjalne kosze, a nawet opakowania na psie odchody. Pojawiły się także „pi(e)suary” czyli „toalety” wyznaczone dla psów. Pamiętajmy, że sprzątanie po zwierzakach to również obowiązek! Przypominamy również, że według § 19 Uchwały Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z dn. 29 czerwca 2017 r., zwierzęta domowe mogą być wyprowadzane poza teren nieruchomości ich właściciela tylko na smyczy i przez osoby, które są w stanie sprawować odpowiedni nadzór nad zwierzęciem. Według powyższego artykułu, zwolnienie psów ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy gdy: 1) pies ma nałożony kaganiec; 2) znajduje się w miejscu mało uczęszczanym przez ludzi. Nie dotyczy to jednak psów ras uznawanych za agresywne, które według przepisów, powinny zawsze być na smyczy oraz w kagańcu.

Wszystkich korzystających z urządzeń, zainstalowanych na terenie parku zachęcamy do czytania regulaminów, zwłaszcza na placu zabaw, którego poszczególne elementy przeznaczone są dla konkretnych grup wiekowych. Dorośli chętnie korzystają z zawieszonych tam hamaków, które przeznaczone są jedynie dla dzieci do lat 12.  Pamiętajmy również, że na placach zabaw obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych i spożywania alkoholu. Na plac zabaw nie można też wprowadzać zwierząt.

Powracającym problemem w sezonie wiosenno-letnim jest kąpiel w wodach fontann. Zakaz takich kąpieli obowiązuje ze względów sanitarnych. Schładzanie się w fontannie, na przykład ochlapanie wodą, nie jest nielegalne i nie jest traktowane jako kąpiel. Jednak woda znajdująca się w obiegu fontanny nie jest przeznaczona do kąpieli, ani tym bardziej do spożycia! Woda ma obieg zamknięty i nie przechodzi skomplikowanej filtracji, mogą znajdować się w niej zanieczyszczenia, chociażby odchody ptaków. W związku powyższym, głównie ze względów higienicznych, stanowczo odradzamy zarówno kąpiel jak i pojenie zwierząt. Apelujemy o zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Również w trosce o bezpieczeństwo, przy fontannach umieszczona została  tabliczka informująca o zakazu kąpieli.

Przestrzeń Bulwarów obfituje w świeżo nasadzoną roślinność, której nie należy niszczyć i zadeptywać. Niestety, nawykiem staje sę „skracanie drogi” i przechodzenie przez trawniki, co również w świetle prawa jest zabronione.

Apelujemy o społeczną odpowiedzialność i wzajemny szacunek mieszkańców naszego miasta. Mamy nadzieję, że apel ten spotka się z ogólnym zrozumieniem wszystkich, którym leży na sercu wspólne dobro.

Gmina-Miasto Tomaszów Mazowiecki pozyskała dofinansowanie na kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz modernizację miejsc rekreacji i terenów zielonych w Parku Bulwary. Wartość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 wynosiła 11 584 901,17 zł.